10 způsobů, jak přemýšlet jako designér (2)
Dobrý design není pouze o dekoraci. Způsob jakým uděláte tabulku v Excelu je design. Vaše zahrádka je design. A stejně tak vaše prezentace v PowerPointu je design, i když tomu tak možná neříkáte. V následujících deseti způsobech vám ukážu jak přemýšlet jak designér. Pokud chcete, aby vám byly co nejužitečnější tak se sami zeptejte: „Jak tenhle princip mohu použít pro mě v mé konkrétní situaci?“
Adaptujte myšlení začátečníka
Když se stáváme experty, tak získáváme pocit, že jsou nám známé skoro všechny postupy, co je potřeba udělat teď a co potom. „Takovou prezentaci už jsem dělal už pětkrát“, říkáme si. Ztrácíme odvahu, kterou jsme měli na začátku našeho učení. Přestáváme tolik zkoušet nové věci a bojíme se, že bychom mohli udělat chybu. Proto je prvním krokem Adoptovat myšlení začátečníka. Vraťte se myšlenkami do dob, kdy jste byli ochotni experimentovat, zkoušet a neříkali jste si, co všechno nejde. Jak se chcete doopravdy zlepšit, aniž byste někdy neudělali nějakou tu chybu?
Zkuste se podívat na vaši práci z jiného úhlu pohledu. Zkuste se pobavit o projektu, na kterém právě pracujete s někým, kdo je úplně z jiného oboru. Možná budete překvapeni, že vám takové setkání může být užitečné. Zkuste si také přečíst nějakou knihu o vašem oboru. I když jste expert, myšlení začátečníka vám pomůže neztratit chuť do učení. Jak se přestanete učit, přestanete růst. Který vzdálený obor by mohl mít souvislost s tím, na čem pracujete? A jak byste toho mohli využít?
V hlavě začátečníka je spoustu možností jak něco udělat, jak něco vytvořit. Pokud děláte svou desátou prezentaci a je stejná jako pět předchozích, co byste dělali, kdybyste jí museli celou zahodit? Co byste udělali jinak, kdybyste již nemohli používat současnou verzi? Někdy je lepší začít úplně od znovu, s čistým stolem a klást si více otázek. Nebo si alespoň položit otázku co byste dělali, kdybyste teď začali znovu.
Využívejte prázdný prostor
Pokud chcete efektivně pracovat s designem, je dobré se naučit vnímat prázdný prostor jako zásadní součást designu, ne jako něco, kam by se „ještě něco vešlo“. Neptejte se, co byste do vaší prezentace ještě mohli přidat, ptejte se spíše, co byste z vaší prezentace mohli dát pryč, aby tak lépe vystupovaly prvky, které jsou zásadní. Představte si, kdyby někoho napadlo prostor kolem Eiffelovi věže zastavět. Ztratila by okamžitě své kouzlo. Prázdný prostor ovlivňuje to, jak vnímáme celek a jestli si jako první všimneme těch opravdu důležitých prvků. Pokud ne, eliminujte vše nedůležité.
Maximalizujte poměr signálu k šumu
Stejně jako když máte dobrý signál, dobře slyšíte druhou stranu. Ve spojení je málo rušivých elementů a je přenášeno jen to opravdu důležité. Stejně je to s prezentací. Dobrá prezentace čistě komunikuje nejdůležitější informace směrem k lidem, co si vás přišli poslechnout. Snažte se využívat minimum prvků a to těch, které přímo souvisejí s vaší hlavní myšlenkou. Vaši posluchači by měli mít skvělý signál – měli by vědět kam se dívat, co je na slajdu důležité - a měli by vás být schopni také poslouchat. Slajdy plné textu je ale zahltí, budou číst místo toho aby poslouchali, a nebudou věnovat pozornost vašemu příběhu. Oproti tomu vizuální slajdy vám pomohou získat pozornost a vaše myšlenky se budou snadněji šířit.
Přemýšlejte „komunikace“, ne „dekorace“
Společnost Nike je velmi dobrá v komunikaci jejich motta, značky a životním stylem, který skrze jejich značku propaguje. Když se podíváte na jejich billboard, tak je na něm spoustu prázdného prostoru kam by se ještě něco vešlo. Díky tomu je tak výrazný a komunikuje zprávu, kterou chtějí vysílat. Když věsíte vánoční ozdoby na stromek a vidíte prázdnou větev a zbyly vám dvě sady ozdob, nejspíše se je budete snažit ještě na stromek navěsit. Prezentace není prázdná větev na vánočním stromku – čím více ozdob vám na konci zůstane, tím lépe.
Proč je to důležité?
Co je vaší hlavní myšlenkou? Proč je to důležité?
To jsou dvě nejdůležitější otázky, které si můžete na začátku návrhu prezentace položit. Špatná prezentace často vzniká tím, že autorovi není jasné, proč je to vlastně důležité to co říká. Soustředíme se na to, abychom řekli vše a ještě víc a přitom si málo klademe otázku proč je to vlastně důležité. Pokud chcete jen někoho informovat, pošlete mu to emailem. Prezentace je nástroj pro prodávání myšlenek, přesvědčování, získávání lidí na svou stranu. Proč je tedy vaše prezentace důležitá?
Zjednodušujte, jak můžete – ale ne více
Když se podíváte na vývoj loga Starbucks, jedné z nejúspěšnějších kavárenských společností dneška, tak uvidíte jasný trend. Podívejte se na McDonald’s a uvidíte to samé. Tím, že zjednodušují svá loga a korporátní design, snadněji se jim komunikuje jejich značka. Jak řekl Albert Einstein: „Zjednodušujte, jak můžete, ale ne více.“. Říká se, že způsob, kterým mluvil Steve Jobs při jeho keynote (prezentace, při kterých představoval nové produkty) byl tak jednoduchý, že většině jeho slovům by rozumělo i malé dítě. Oproti tomu analýza prezentací Billa Gatese vždy ukazujete použití daleko složitějších výrazů, kterým rozumí daleko méně lidí. Je možné, že i jednoduchý způsob mluvení byl klíčem k úspěchu Steva Jobse a jeho prezentací? Jak můžete zjednodušit vaši prezentaci?
Naučte se všechny pravidla a pak je začněte porušovat
Myslíte, že kdyby Mark Zuckerberg chodil na Harvardu včas na každou přednášku, měl ořezanou každou tužku a udělal vše, co by mi učitel zadal, že by byl tam, kde je teď?
Pokud se chcete naučit dělat výjimečnou práci a vytvářet výjimečné projekty, budete potřebovat porušovat více pravidel než dnes. Nežijeme v době, kdy byste měli jen naplňovat něčí checklist bez vlastního přemýšlení. Zapojte vlastní hlavu – co můžete udělat jinak a to takovým způsobem, aby se o vás mluvilo. Prosím, nesnažte se přitom zavděčit všem. Kritici budou vždy kritiky, nemusíte si s nimi dělat starost. Která zažitá pravidla a očekávání ve vašem businessu byste mohli porušit a změnit status quo?
Přijměte omezení jako příležitost, ne jako problém
Představte si, že jste byli pozváni udělat prezentaci hodinu dlouhou. Jenže když přijdete tak se dozvíte, že máte jen 40 minut. Naštvalo vás to?
Tipuji je, že ano, A ještě vás to znervóznělo, protože musíme na místě vynechat některé slajdy, jít více k jádru věci a tak trochu improvizovat. Možná máte pocit, že máte nedostatek peněz na rozjetí vašeho nového projektu, abyste vůbec mohli začít. „Mám málo (doplňte oblíbený zdroj)“ se někdy stává skvělou výmluvou, jak neudělat skvělou práci. Jak se můžete začít naučit dívat na vaše omezení jako příležitost, ne jako na problém?
Díval jsem se před pár dny na skvělé video na TED, kde mluvila, bývala australská olympijská cyklistka. Při jednom z tréningů jí srazilo nákladní auto a trvalo měsíce, než vůbec začala normálně fungovat a zase žít. Za nehodu nemohla a bylo jí jasné, že s kolem je konec. Naučila se chodit. Snila o létání s letadlem, a když se to doopravdy naučila, kritici a pesimisté zase ztichli. Mluví teď o svém příběhu po celém světě. Je zase úspěšná. Co kdybyste se přestali soustředit na vaše slabé stránky, omezení vašich zdrojů a soustředili se na dělání skvělé práce? Kolik příběhů lidí co to dokázali, potřebujete, abyste začali?
Buďte zdrženliví
Méně je více zvlášť u prezentací. Nesnažte se ostatní ohromit tím, že umíte používat veškeré animace PowerPointu, umíte střídat barvy a fonty na každém slajdu a musíte před začátkem prezentace rozdávat sluneční brýle, protože vaše slajdy bude projektor střílet vyšší kadencí, než umí stroboskop na přilehlé diskotéce. Zdrženlivost ve slovech, v designu, použití barev, fontů vám pomůže udržet vaši prezentaci kompaktní. Jak můžete graficky sladit celou prezentaci – a odstranit vše přebytečné?
Mějte na paměti, kdy skončit
Práce s časem podle mého dělí opravdu dobrého řečníka od špatného. Seděli jste někdy na opravdu nudné prezentaci? Určitě. Jak mi říkal kamarád, se kterým jsem jednu takovou zažil – „měl jsem pocit, že mi život protéká mezi prsty.“ Možná jste se dobře připravili a váš obsah je zajímavý, ale snažíte se toho prostě říct moc. Nikdo si nebude nestěžovat, když vaše prezentace skončí o pět minut dříve. Každý si ale ztěžuje, když prezentace trvá moc dlouho. Pokud necháte v prezentaci jen to doopravdy důležité, budete mít pak více času. Ten můžete využít na Q&A část, která je z mojí zkušenosti jedna z nejlepších částí každé prezentace. Ukažte, že se nebojíte otázek ostatních. Že jste dobře připraveni na jejich dotazy – a skončete o pár minut dříve.