7 zvyků, které budují skvělé vztahy
Změny v poslední době mi umožnily zastavit se a zapřemýšlet nad tím, které zvyky budují kvalitní vztahy. Vydestiloval jsem můj osobní seznam sedmi zvyků, které vašim vztahům dodají sílu.
Nejlepší seznam je však ten, který si vytvoříte vy sami. Proto - pročtěte si seznam následujících zvyků. Ty vás mohou inspirovat a některé můžete začít budovat. A poté si udělejte vlastní seznam zvyků, které vy sami chcete vidět u ostatních a dělají pro vás vztahy krásnými. A takové zvyky začněte budovat sami u sebe. Svět se změní, pokud změníte nejdříve sami sebe.
7 zvyků, které sbližují:
Mějte upřímný zájem o druhé
Opravdový zájem se nedá předstírat.
Zájem je něco, co druhý pozná velmi rychle. Buď zájem máte, nebo ho hrajete, nebo zájem prostě nemáte. Je to cítit, že všeho co děláte, jak se chováte a jak a o čem mluvíte. Nejlepší cestou jak najít opravdového přítele je být sám opravdovým přítelem. Podržet toho druhého, když to potřebuje a když potřebuje vyslechnout, tak si ho vyslechnout. Radit, jen když vás o to požádá (nebo víte, že to vezme a opravdu by mu to pomohlo). Znamená to i udělat proto druhé čas od času nějakou milou maličkost, která ho potěší. Vzpomenout si na jeho narozeniny, pochválit jeho bábovku, všimnout si, že má nový účes.
Buďte dochvilní
Kdo chodí včas, záleží mu na druhých.
Chozením pozdě říkáte: "Můj čas je důležitější než tvůj čas." Ten, kdo často pozdě chodí, nebývá ve velké oblibě. S takovými lidmi se nedá rozumě plánovat.
Výmluvy typu "zasekl jsem se v dopravě" jsou úsměvné, protože tím říkáte akorát hloupě fakt, že jste vyjeli pozdě. Pokud jste měli autonehodu, tak to vás omlouvá. Ale koho překvapí, že v pět odpoledne je v Praze na Jižní spojce zácpa?
Jak chodit včas?
Naplánujte si vše tak, abyste mohli dorazit o 15 minut dříve. Na důležité schůzky o půl hodiny dříve. Zeptejte se pak sami sebe co musíte udělat pro to, abyste byli na místě o 15-25 min dříve a co můžete dělat, až tam dorazíte takto s předstihem. Můžete si např. číst knížku, poslouchat audioknížky, vyřídit telefonátu, naplánovat si schůzky. To vše je produktivním strávením času. Když přijdete včas, ukazujete, že vám záleží na druhém.
Buďte pozornými posluchači
Poslouchání pokládá základ pochopení.
Pokud budete mluvit o tématech druhých, bude vás zajímat jak se jim daří, co se jim povedlo, co je trápí, druhým to bude imponovat. Budou s vámi rádi, protože s vámi jim bude dobře. Pozorně poslouchat pro mne znamená několik věcí:
- (1) Pamatovat si to, co mi druhá strana říká
- (2) Pravidelně shrnovat to, co bylo řečeno ("Pokud tomu rozumím správně, tak říkáš, že...)
- (3) Pravidelně se ptát, jestli to, co bylo řečeno, správně chápete ("Chápu to správně, že říkáš...?)
- (4) Klást otevřené otázky
- (5) Poslouchat, nenavazovat na téma druhého automaticky svým tématem
Je těchto pět věcí těžkých? Ano. A proto jsou tyto dovednosti vzácné a pokud se je naučíte, budete lepšími kamarády, partnery, kolegy i rodiči. Lidé rádi mluví o sobě, přijměte to jako fakt. A pracujete s tím.
Buďte upřímní
Upřímnost je základem pevného vztahu.
Najděte tu správnou kombinaci upřímnosti a lásky. Vpálit někomu do očí, že ty nové kalhoty vypadají šíleně a má v nich tlusté nohy, není ta vyvážená kombinace lásky a upřímnosti. Přehánět ale, říkat věci jinak, než jsou nejen že uvádí druhou stranu do úplně jiného světa,ale nejspíše se to brzy provalí a jak ten člověk procitne že lži, hodně v jeho očích klesnete. A bude velmi těžké se zase dostat nahoru. Představte si důvěru jako vázu. Pokud nebudete upřímní a přijde se na to, je to jako když váza spadne na zem a rozsype se na několik kusů. Můžete je slepit, ale některé kousky už budou navždy chybět a lepení bude vždy znát.
A pokud se na to nepřijde... pokud nechcete být voděni za nos, nedělejte to sami.
Hrajte fér
V kvalitních vztazích nejsou zkratky.
Hrát fér znamená říci druhé straně, o co vám jde, nastavit očekávání (pravidla) a těch se držet. Pokud druhé straně slíbíte vztah a místo toho vám jde jen o jednu noc, nehrajete fér, boříte pravidla a druhému nejspíš dost ublížíte. Očekávání je dobré sladit, pobavit se po čase o tom, co druhá strana očekává, kam by to příp. chtěla směřovat a co od toho očekáváte vy. A potom se držet toho, na čem se domluvíte.
Není to tak těžké udělat, je těžší to dodržet. Vztahy se ale nedají vybudovat rychle, budují se pomalu a hraní fér se vám vrátí. Stejně jako v životě - zkratky neexistují. A pokud se vydáte tou delší cestou, tak se vám to v dobrém vrátí.
Pracujete sami na sobě, až pak na druhých
Kolik bychom toho na druhých změnili!
A kolik času bychom přemýšlením nad tím nejspíše ztratili.
U druhých je nám jasné, co by měli dělat jinak, jak by měli řešit svoje vztahy a co by mohli vylepšit na svém vzhledu. Jednoduše se nám přichází s radami. Než pak zjistíme, že konkrétně u vztahů se nejlépe radí druhým, ale sobě už často dokážeme poradit daleko hůř. Proto je lepší se soustředit na to, co vy sami dokážete a chcete změnit. Druhým můžete radit pokud budou chtít, ale nesnažte se je prosím moc měnit, nejspíše tím začnete být pěkně otravní a zjistíte také, že málo času pak věnujete přemýšlením sami nad sebou.
Jste jediný člověk, kterého můžete opravdu změnit. Co tedy změníte?
Mluvte činy
Neříkejte, že jste dochvilní, choďte včas.
Neříkejte, že to myslíte upřímně, dělejte to tak.
Neříkejte, že byste rádi pomohli. Jděte a pomozte.
Radu "Mluvte činy" říkal Tomáš Baťa. Ve dvou slovech vyjádřil obrovskou moudrost, která za nimi stojí. Mnoho věcí ve svém životě nemusíte totiž komentovat, stačí je dělat. Jak si lidé všimnou, že to děláte, že za vámi stojí hmatatelné výsledky, budou vás automaticky brát. Budou vám věřit, budou s vámi chtít být. Bude jim jasné, že neprodáváte mlhu, že opravdu žijete tím, v co věříte.