Jakub Šafránek

View Original

Postupné změny vs. kompletní restart

Nehledě na to, jak velký fanda postupných změn jsem, někdy je lepší kompletní restart vašeho života. Podívat se kritických okem na sebe a udělat jednu opravdu radikální změnu.

Postupné změny mají tu výhodu, že se na ně lépe adaptuje. Každý den začnete s kilometrovou procházkou. Za měsíc to zvýšíte na dva kilometry, pak na tři. Pak začnete občas běhat. Za půl roku uběhnete už několik kilometrů týdně. Do roka jste schopni uběhnout třeba 50-60 km měsíčně. To, co se zdálo na začátku vaší cesty nemožné, se pomalu stane realitou a vaším denním chlebem. Měl jsem to tak u běhání. Nejdříve 400 km za rok, pak přes 500 km za rok. Jaký bude tento - uvidíme.

Někdy je ale potřeba kompletní restart v jedné oblasti. Nedoporučuji se radikálně změnit více oblastí (např. finance + postava + vztahy). To vede často k tomu, že jste neustále nespokojeni s vaším pokrokem a je těžké přepínat mezi jednotlivými cíli. Pokud vám však postupné změny už přestaly fungovat, nebo máte pocit, že se váš pokrok "zastavil na mrtvém bodě", je čas pro kompletní restart.

Začněte tím, že si na papír napíšete co vám zatím fungovalo. K tomu připište co vám nefunguje a ptejte se s čím jste nespokojeni a proč. Nezůstávejte u jednoho "Proč?", ptejte se min. pětkrát. Ukazuje se, že pět je to správné číslo. Poté si vyberte poměrně ambiciózní cíl na jeden rok. Rozdělte ho na měsíční projekty a týdenní úkoly. A začněte zítra. Ambiciózní cíle vedou k lepším výsledkům, než menší výzvy (úžasný zdroj zde).

Rozhodněte se, jestli vám stačí postupné změny, nebo kompletní restart. Pokud cítíte delší dobu skepsi, najděte proč se tak cítíte a volte restart. Postupné změny na vás nejspíše nebudou fungovat, protože nepřinesou žádanou velkou změnu.