Proč je tak těžké vytvořit dobrou prezentaci?
Protože nám dává příliš velkou svobodu, na kterou nejsme zvyklí. Vede nás k iniciativě, která je v nás potlačována. Nabádá nás ke kreativitě, kterou roky nikdo ve školách neocenil. Vyžaduje kreativitu a odvahu, které se často vyhýbáme, protože znamená zbytečné riziko.
Možná jsem příliš kritický, ale dlouho jsem přemýšlel nad tím, proč se často velké, ale i malé firmy rádi drží striktně nastavených firemních šablon. Proč se málokdo snaží těmto často špatným designérským výtvorům vzbouřit.
Protože se jednoduše bojíme.
Bojíme se převzít iniciativu. Jít a říct, že ty šablony nestojí za nic a je potřeba je vyměnit nebo rovnou zahodit. Bojíme se svobody, protože nemít žádnou šablonu v PowerPointu by znamenalo, že najednou musíme znát alespoň základy dobrého designu, jinak to bude katastrofa. Svoboda v prezentaci bez šablony je obrovská – vy sami určuje barvy prvků a textu, kde budete mít jaký obrázek a co zdůrazníte a co naopak potlačíte v prezentaci. A lidé se vám mohou smát, když to špatně dopadne. Prezentace pro nás není vůbec přirozená, protože školy nás vedou k poslouchání, ne k iniciativě.
Ve škole se roky učíte potichu sedět na jednom místě 45 minut, potom až 90 minut. Základem úspěchu je umět přesně splnit zadání v testu. Kdo se zadání vyhne nebo se ho pokusí obejít, bude potrestán.
V prezentaci je to ale jinak.
Možná máte stanové téma, možná ani to ne. Možná kompletní obsah prezentace stanovujete vy sami a není tu poprvé nikdo, kdo by vám říkal, co máte dělat. A sakra, žádné detailní zadání, které můžete následovat. Je to najednou na vás.
Prvním krokem k dobré prezentaci je to, že se sami začnete rozhodovat, jak prezentace bude vypadat a budete bojovat za to, aby byla kvalitní. Aby byl buďto dobrý template, nebo žádný nebyl. Žádný template je nejlepší, stačí vám hájit firemní barvy, na začátku využít logo a zbytek je na vás. Pokud to špatně dopadne, získáte tím zkušenosti
Ale to, že jste tímto krokem získali odvahu, je daleko cennější. Jděte, a kopněte do té bedny.