Tři věci, které můžete dělat s naučnou knížkou (a kterým dvěma se vyhnout)
Možná to máte postavené jako já. Prostě milujete čtení. Dáváte přednost knížce před vychlazeným pivem, pravidelně máte rozečtené dvě tři knížky a rádi plánujete, cílujete a rádi se někam posouváte. Proto je většina vaší knihovny (možná) právě naučná literatura.
David Allen, Seth Godin, Chip a Dan Heath, Robert Cialdini, William Ury, čtyři knížky o prokrastinaci, šest kousků od Seth Godina (podruhé schválně). To jsou náhodná jména z mojí knihovny. Po tom, co jsem přečetl více jak tři sta naučných knížek všiml jsem si, že s nimi často lidi vlastně ztrácejí čas a peníze. Kterým dvěma zbytečným akcím s naučnou knížkou se vyhnout a co s ní můžete vlastně dělat (kromě podložky pod monitor)?
Můžete si naučnou knížku jen přečíst. Tohle je podle mě nejčastější verze a kupodivu ta nejméně užitečná. Přeskakujete domácí cvičení? Nezkoušíte si nic z toho, co jste přečetli? Nezměnili jste nic ve svém životě? Jenom si takovou knížku přečíst je ztráta času, taková knížka je především akční knížka. Potřebujete mít z ní výstup akcí, jinak je to ztráta času (a peněz).
Můžete si naučnou knížku přečíst a zapamatovat. To už je lepší verze. Něco si z té knížky dokonce pamatujete a můžete to povyprávět vaší babičce/přítelkyni nebo se se svým nově získaným know how můžete blísknout na nějaké konferenci, nebo mezi přáteli. Pořád jste vyhodili peníze. Pokud z toho není žádná akce, je zbytečné to číst.
Můžete si naučnou knížku přečíst od A-Z a něco na sobě změnit (dát jí do praxe). To je velmi dobrá varianta, protože už z knížky vzešly nějaké akční kroky, které dáváte do provozu. Chce to kus odvahy, protože musíte něco změnit, musíte zkusit něco neotestovaného, něco nového a něco, co možná nevyjde. Pokud jste ale vzali odvahu a z naučné knížky si už něco odnesli (rozuměj změnu), tak jste na dobré cestě.
Naučnou knížku si koupíte, rychle najdete to, co potřebujete a je to platné pro vás a okamžitě to dáte do praxe. Čtvrtá varianta (vím, nehraju titulkově fér). Nejefektivnější a podle mě nejlepší, co s naučnou knížkou můžete dělat. Naučná knížka není beletrie. Můžete si přečíst Getting Things Done (která má by the way asi 250 stran), ale bude to nejspíše obrovská ztráta času. Těch zásadních stran je asi deset. Možná vás ve škole učili číst knížky od obálky po The End, ale u naučných se tomu vyhněte.
Co tedy s takovou knížku ve třech odrážkách?
- Jako první si přečtěte text na obálce z obou stran, přečtěte si obsah a do deseti minut si prolistujte celou knihou. Co vám přišlo neužitečnější, co pro vás bude mít největší efekt? Vyberte si dvě tři kapitoly.
- Přečtěte si 2x zajímavé kapitoly z bodu jedna.
- Napište si plán, jak dáte do života nové informace. Zbytek knížky si čtěte o dlouhých zimních večerech.