Škola bez češtiny

Čtu si akorát o jedné škole a fascinuje mě, že zrušili češtinu jako samostatný předmět, jen u malých dětí mají čtení a psaní.

Sám jsme se na škole extrémně nudil. Z osmiletého gymplu si pamatuji akorát velké přestávky, moji skvělou sousedku a kafe v bufetu (ať žije Nescafé 3v1 za myslím deset korun). Ona stejně škola nebyla škola, ve smyslu učení.

Spíš to bylo vlastně místo, ve kterém jsem přepisoval učebnici do sešitu a pak mě z toho zkoušeli.

"Hlavně neudělat chybu!", říkali mi. Přitom v životě dělat chyby je právě často jediný způsob jak se něco naučit.

Zároveň škola pro mě měla "turbo mód". Pokud jste měli někdy doučování tak jste zjistili (šokováni), že na doučování 1:1 jste schopni dohnat látku ve škole rychlostí cca 1:5. Tedy že pět vyučovacích hodin se dají vysvětlit v jedné hodině doučování.

Věřím, že se školy změní. Nebo se spíše změníme my lidé, to bude myslím snazší.

Zaměřeno na odpoledne

Je jedna část dne, která je naprosto v našich rukou. A pokud se chceme v 2018 posunout kupředu, nemůžeme ji vynechat.

Odpoledne.

To, co děláte po práci, vás formuje. Buď sedíte u televize, nebo děláte něco o trochu rozumnějšího. Zde je pár tipů jak odpoledne využít lépe:

Věnujte kvalitní čas vašemu partnerovi (partnerce). Práce je důležité, ale vztahy stejně tak. Snažte se občas vymyslet nějakou společnou aktivitu i v pracovnímu týdnu (sport, kino, večeře a dalších tisíc nápadů), zkuste něco nového a občas druhého překvapte (květiny či jiný malý dárek, pomoc druhému, atd.).

Věnujte se sami sobě. Rozkrájet se ostatním, rodině nebo práci či partnerovi může vypadat jako skvělý nápad, ale nikdo vám nepostaví zlatou sochu altruisty roku. Zacvičte si, dojděte si na procházku, zajděte si sami (!) do kavárny. Prostě se věnujte sami sobě. Jóga, procházka, čtení oblíbené knížky nebo čas na váš koníček.. to vše se počítá.

Naučte se něco nového. Stačí opravdu půl hodina denně abyste se naučili něco nového. Ať už je to nový jazyk, programování, webový design nebo psaní blogu.. odpoledne je ideální čas věnovat se něčemu, co vás užitečně rozvine

Hýbejte se. Pohyb (nechci říkat přímo sport, což evokuje jen něco, za co musíte často platit a je to až příliš akční pro spoustu lidí) vám zlepší náladu a dobije energii. 

Co si vy vyberete v roce 2018? 

Kafemat není pro každého

Kavárna Kafemat v Dejvicích je jedna z mých nejoblíbenějších kaváren v Praze, stejně tak Republica Coffee kousek od Národní

Obě kavárny se vám nejspíše nebudou líbit. Ani vašim přátelům, ani vašim známým. 

Znamená to, že jsou špatné?

Vůbec ne, jen nejspíše nejsou pro vás, ani pro vaše přátele. Nemůžu vám je doporučit, jsou jen pro ty, kteří mají rádi hipster free kavárny s drahou kávou, se kterou se někdo vyloženě mazlí

Pro ty, kteří ale mají rádi hipster free kavárny, jsou to skvělé volby, nejlepší ve své kategorii. Jsou to nejlepší hipster free kavárny v Praze.

Možná váš produkt, služba nebo firma není pro každého. Nejspíše není pro každého a nejspíše nejste nejlepší napříč všemi kategoriemi.

Dost možná ale můžete být nejlepším v jednom mikro trhu, stejně jako tyhle dvě kavárny nejsou nejlepší v Praze, ale jsou nejlepšími hipster free kavárnami.

Nejste pro každého? V pořádku. Na kterém mikro trhu ale můžete být nejlepší v Praze? Nejlepší na světě?

PS. Už jste viděli nový blog Šťavnaté slajdy?

Chcete psát? Tady jsou mé tři tipy.

Chcete psát? Blog, knihu nebo jen tak pro sebe?

Hodně lidí s tím má problém. Prý trpí "spisovatelským blokem". Podle mě nic takového neexistuje pokud se budete držet třech pravidel psaní:

  1. Oddělte od sebe čas kdy píšete a kdy revidujete. Pokud píšete - pište. Vůbec neřešte jestli je to dobré nebo ne.
  2. Pište pravidelně. Mluvíte každý den a tak s mluvením nemáte problém. Se psaním je to stejné. Když budete psát každý den, nebude pro vás psaní vůbec těžké.
  3. Nečekejte až vás políbí múza. Když budete psát každý den v devět ráno, za pět devět bude múza klepat na dveře.

Zkuste jedno z těchto pravidel porušit a psaní pro vás bude očistec. 

Co budete psát?

O zdraví

Motto: Hodnotu zdraví zjistíte až když ho ztratíte.

Včera jsem byl za kamarádkou v nemocnici a moje myšlenky se zase vrátily zpět k mottu výše. Většina má mezi svými hodnotami zdraví, ale kdo pro něj něco dělá? Z řešení zdraví poslední dobou mi z toho vyšlo pár závěrů.

Žádné bronzové sochy. 

Můžete se v práci rozkrájet. Můžete pro vaše zákazníky udělat šéfa, pracovat přes víkend a pracovat dokud se neuženete. Je jedno, jestli budete pracovat pro jednotlivce nebo miliony. Pokud si poškodíte zdraví, budete na špatné zdraví sami. Nikdo jiný si ho od vás totiž "nevezme". Málokdo si to uvědomuje. Nikdo vám nepostaví bronzovou sochu za to jak pilně jste pracovali.

Cíl je zdraví. Hodnota je ale práce na zdraví.

Sníte o zdraví? Skvělé. Co pro něj děláte? Řešili jsme hodnoty lidí na jednom školení a doteď si pamatuji jak jeden účastník odpověděl, že zdraví pro něj není hodnota. Že pro něj hodnota je "práce na zdraví". To mě baví. Máte v hodnotách také práci na zdraví?

Nesnažte se léčit, zkuste se opravdu uzdravit.

Léčení je pro mě zobání prášků bez změny životního stylu a přístupu k životu. Nechtějte se léčit. Při každé nemoci se zeptejte sami sebe jestli není možné, že jste se k té nemoci sami nějak nedopracovali. Berte to jako čas na to zastavit se, naplánovat a promyslet další akce.

Život není sprint. Život je maraton.

Můžete šňupat koks a jet dvanáctky každý boží den. Ve třiceti ale asi zatáhnete brka a připravíte se tak o dalších padesát let případného fajnového života. Není lepší trochu zpomalit, místo pětky zařadit třeba trojku a žít v klidnějším tempu?

Za peníze si zdraví opravdu nekoupíte.

Hodně lidí to zkoušelo, také jsem to zkoušel, také jsem to potřeboval to zdraví. A hele, nic. Fakt ho nikde neprodávají, zvlášť když se dozvíte, že "pro vás nemá medicína lék". Chorob, kde medicína je schopná jen řešit důsledky a netlumit příčiny, je spoustu. Můžete mít na rukou zlaté rolexky, ale pokud vám není dobře, je to úplně jedno. 

Co můžete pro své zdraví dnes udělat? 

Dostanete to, co měříte

Dávejte si pozor na to, co měříte. Mohli byste to také dostat. — motto

Sledovat docházku není to samé jako sledovat pracovní výsledky. Sledovat něčí telefon, počítač, dopisy a každý krok není to samé jako někomu věřit. Pečlivě měřit každý like nerovná se sledovat to jaký zájem o vás ostatní mají. Číst každou recenzi na vaši kavárnu a bedlivě sledovat vaše hodnocení neznamená to samé jako sledovat to jak jsou s vámi spokojeni vaši opravdu cenní zákazníci.

Máme tendenci sledovat věci, které nejsou vůbec důležité. Odsezené hodiny v práci, počet lajků, hodnocení na internetu, každou hvězdičku na Amazonu, každý hlas v kuchyňce. 

Možná je lepší občas koupit květiny (a nesledovat rozpočet), možná je lepší nechat lidi pracovat (a neřešit, že mají na počítači Facebook) a možná je lepší se věnovat stálým zákazníkům, než řešit každou hvězdičku a co kdo říká o vaší kavárně.

Soustřeďte se na to důležité a to sledujte. Protože dostanete to, co měříte. Ale dost často měříte něco úplně jiného, než byste měřit opravdu měli. 

PS. Mám radost, že rozhovor s Jardou Homolkou má čtyři tisíce shlédnutí a prezentace Zapomeňte na PowerPoint skoro tisíce tři. Jestli jste neviděli, mrkněte. Uděláte mi velkou radost.

Dejte si 3 mínus

Nad touhle myšlenkou jsem hodně dlouho přemýšlel. Což sice z tohoto krátkého blogu asi nevyzní, ale vám stejně může pomoct.

Před nedávnem se mě přítelkyně ptala jak bych se ohodnotil co se týče práce. Moc dlouho jsem nad tím nepřemýšlel. "Dal bych si tak 60-65 %".

"Proč tak málo?" "Protože vidím všechno to, co bych mohl dělat lépe".

Chcete se v něčem zlepšit a máte pocit, že už skoro víte vše? Dejte si tři mínus. Nejspíše vám to pomůže v tom hledat jak se zlepšit. 

Jedno je jisté - že si nebudete už tak věřit a budete pracovat na tom, abyste byli lepší. Když si dáváte pořád jedničku, moc to nepomůže.

Kolik si dáte vy?

Užívejte si rutinní život

Ostatní leží na pláží a vy musíte do práce. Nebo je to jinaK?

Ostatní leží na pláží a vy musíte do práce. Nebo je to jinaK?

Každý den vidíte na sociálních sítích usměvavé fotky svých přátel a "přátel" jak leží na pláži, užívají si práci z exotických destinací a na rozdíl od vás nežijí vůbec rutinně. 

Kdo dnes nepracuje alespoň z domova nebo z Thajského coworkingového centra jako kdyby nebyl. Společenský diktát je jasný — jestli nejste usměvaví, nepracujete z pláže a váš život není totálně [kůl frý], pak máte problém. Do práce musíte vstávat s nadšením.. prostě: Bože, už se nemůžu dočkat abych dělal něco, co mě naprosto naplňuje a nejspíš tím i změním po čase svět!

 Nevím jak vy, ale možná to máte podobně jako já. Nežiju kůl-frý. Tahle fotka je z mojí cesty do práce, která mě každé ráno čeká. Je to vlastně totální rutina. A to mě na tom baví. A možná i vy byste si měli začít rutinu užívat.

Dřív jsem pracoval v Německu. To bylo o dost víc kůl. Za rok nalétáno přes 50 letů, život v taxíku, hotelu a letadle pro mě prostě měl grády. Pak jsem ale celkem rychle zjistil, že mě to totálně vysává - minimum volného času, zdraví šlo do kytek a na létání postupně nebylo rozhodně nic cool. Spíš jste se celou dobu těšili, až budete ve vlastní posteli.

Dívám se do slovníku cizích slov a rutina má shodou okolností více významů. Mimo jiné je rutina "pravidelný postup, dovednost, šikovnost". 

Dívejte se na rutinu tímhle způsobem. Dívejte se na ni jako něco, co se můžete učit, dává vám to vnitřní klid a zároveň je to něco, co vám dává jasný řád. 

Buďte v pohodě, ono na té pláží to není vše růžové. A kdybyste viděli, co se za některými úsměvy skrývá za problémy, tak byste možná dost rychle přišli na to, že jedna cesta metrem vás fakt nezabije.

Co pro vás znamená rutina? Porovnáváte svůj život s úsměvy na sociálních sítích ostatních?

37 způsobů jak být lepším

rawpixel-com-274858_small.jpg

Často přemýšlím jak se posunout. Jak zlepšit svůj osobní, profesní život.

A jak si při tom všem udržet zdraví v nejlepším stavu.

Pokud stejně jako já hledáte způsob jak být jednoduše lepším, tady je pro vás seznam 37 nápadů jak můžete být novým člověkem. Některé jsem si už vybral, některé si vyberu jak tohle dopíšu.

Co si vyberete se mnou?

  1. Pište pravidelný blog. Nebo si pište deník. Psaní vás totiž naučí lépe myslet.
  2. Střídejte práci ve stoje a v sedě. Občas si udělejte od práce přestávku. Uvidíte dramatický nárůst energie.
  3. V dopravním prostředku si čtěte knihu nebo poslouchejte audioknížky/podcasty. MHD je univerzita na kolech.
  4. Jezděte na kole / choďte více pěšky. 8000 kroků denně je dobrý cíl.
  5. Naučte se pětiminutový set jógy. Zmizela mi bolest zad, nálada šla nahoru. Doporučuji cvičit ráno.
  6. Po práci si dejte šlofíka na 20 minut ať máte do večera sílu.
  7. Pokud můžete, dejte si šlofíka v práci. Pokud ne, sedněte si na klidné místo, natáhněte nohy a na pět deset minut zavřete oči.
  8. V psaní používejte ženská jména a pozice a příběhy, kde se vyskytují ženy. 
  9. Naučte se klást lepší otázky. Fakta máte do sekundy v telefonu.
  10. Naučte se další cizí jazyk. Němčina mi dala neskutečně zabrat, ale po tom, co jsem byl schopen v ní vést poradu jsem se cítil znovuzrozený. Stačí pro začátek filmy a videa na YouTube a aplikace typu Duolingo
  11. Odpusťte všem. 
  12. Poděkujte za vše, co máte. Pobavte se s někým, kdo má zdravotní problémy nebo si projděte nemocniční areál. Uvědomíte si, že pokud máte zdraví a můžete pracovat, jste šťastný člověk. 
  13. Zavolejte někomu, komu jste už dlouho nezavolali. Hned teď.
  14. Zkuste tři měsíce šetřit každou korunu. Uvidíte jak posunete své úspory směrem k vašim snům. Žádné avokádo, kafíčka a bio fresh fair trade mangový džus.
  15. Napište knížku. To je kniha, která vám opravdu změní život.
  16. Věnujte staré oblečení na charitu. Takové ty kontejnery na staré oblečení bývají blízko.
  17. Pokud chcete přispět na charitu finančně a zároveň nedávat za to nic ze své kapsy, tankujte jako já u Shell a převeďte pak všechny své body Kapce naděje. Můj roční sběr před několika týdny přistál na jejich účtu. 
  18. Každý měsíc přečtěte jednu knížku.
  19. Vyzkoušejte si jeden víkend o samotě. Klid léčí.
  20. Uvědomte si, že většina problémů, které řešíte, jsou pravděpodobně kraviny.
  21. Čas od času cestujte do ciziny, alespoň na týden. Otevírá to oči.
  22. Naučte se pít skvělou kávu. Život je dost krátký na to, abyste pili špatnou kávu. Na doma vám stačí mlýnek po babičce, kvalitní zrna a frenchpress. 
  23. Kupujte věci z druhé ruky. Zahradní nábytek nás stál pakatel, v IKEA byl za desítku. Ojeté auto, hodinky z druhé ruky, nábytek.. to vše nabízí slevy v řádu tisíců.
  24. Minimalizujte počet věcí, které potřebujete. Vyhoďte deset věcí, které vlastníte.
  25. Investujte hodně peněz do těch pár věcí, které používáte každý den. Minimálně počítač, mobilní telefon a diář.
  26. Naučte se prezentovat. Už nestačí zalézt do nory a tam vytvářet hodnoty.
  27. Zdravte nahlas a s křestním jménem, děkujte kolegům za jejich práci. Jasně, makáme často pro prachy.. ale i tak se můžeme ke kolegyním a kolegům chovat s úctou. Aby se těšili do práce.
  28. Vezměte iniciativu do vašich rukou. Vidíte, co by šlo zlepšit? Jděte to zlepšit. 
  29. Nečekejte. Lidé čekají na to, až budou mít.. až budou tam a tam.. nejlepší čas je právě teď.
  30. Choďte pravidelně do lesa či parku. Zelená příroda má blahodárný účinek.
  31. Choďte do zeleně bez sluchátek, uvidíte co všechno uslyšíte.
  32. Nejdříve poslouchejte, pak se ptejte a pak teprve mluvte. Lidé, kteří neustále mluví, všechny jen otravují.
  33. Řiďte se pravidly, které mají smysl. Kašlete na ty, které smysl nemají.
  34. Jezte pětkrát denně, do práce si vezměte svačiny.
  35. Naučte se meditovat. Ne, to není nějaké šílené cvičení. Stačí sledovat svůj dech, pět minut.
  36. Pokud do práce chodíte pro peníze.. naučte se chodit pro co nejvíce peněz.
  37. Naučte se začínat a končit v práci ve stejný čas. Limity jsou produktivita. 

Nečekejte

Photo by rawpixel.com on Unsplash.

Nikdo si není jistý. Napíšete si raději business plán?

Šťavnaté slajdy vznikly před šesti lety. První workshop jsem udělal za 300 korun pokud se nepletu a vůbec se divím, že se někdo přihlásil.

Teď po šesti letech, po desítkách firemních trénincích je mi jasné, že to byl správný krok. Dokážu si spojit co vedlo k čemu a šel bych do toho určitě znovu.

Jenže když jste na začátku, vůbec netušíte jestli to vyjde. Jestli to za šest let bude něco většího, nebo se místo toho budete topit v problémech. Nikdo si není jistý.

Je ale lepší zkusit jít s kůží na trh, něco prodat, zeptat se na zpětnou vazbu, zlepšit váš produkt a takhle pokračovat dál. Jeden prodej vám o vašem produktu řekne víc, než deset business plánů.

Univerzita, iCollege - to jsou všechno užitečné věci. Ale prodávat musíte sami. A kdo bude prodávat za vás? Nikdo

Napíšete si raději business plán?