12 tipů jak vytvořit skvělou prezentaci
/Pořád jsem několik desítek workshopů a vytvářel stejný počet prezentací. Některé věci se mi v praxi osvědčili a proto bych je chtěl s vámi sdílet v krátkých tipech. Dobrá prezentace je podle mně tisíc věcí udělaných dobře. Nejvíce se naučíte praxí, ale je snadné přestat růst. Věřím, že vás některé tipy mohou inspirovat k lepším prezentacím.
Jdeme na to. Jste připraveni?
- Neotáčejte se na plátno za sebe. Udržujte oční kontakt s publikem a k tomu potřebujeme vidět slajdy před sebou. Poslouží vám k tomu notebook na židli/stole před vámi v prezentačním módu. Židle má tu výhodu, že pak lidé notebook nemusí ani vidět. Čím méně techniky a víc vašeho příběhu, tím lépe.
- Vždy používejte prezentér, vždy. Tohle je opravdu stoprocentní pravidlo prakticky bez výjimek. Pokud výjimku znáte, tak pravidlo platí stále.
- Vždy si prezentaci někam nahrajte ještě než vyjdete z domu jako backup. Nejlépe jednou si jí poslat na email jednu kopii mít na USB flash.
- Používejte vaše vlastní fotky z mobilu, které vám dodají na osobitosti nebo používejte kvalitní obrázky ve vysokém rozlišení. Něco mi říká, že 320x200 px často stačit nebude.
- Žádné kliparty, minimum videí, minimum textu. Nemít mnoho textu na prezentaci v nás vyvolává strach, že si toho potom budeme muset pamatovat více z hlavy.
- Je to pravda, prezentaci si musíte dobře pamatovat z hlavy. Pomůže vám si jí 3x celou říct před tím, než ji řeknete na místě.
- Když jí budete říkat, napotřetí jí zkuste říct někomu, komu věříte. Kdo vám dá upřímný feedback. To vám pomůže jí ještě vylepšit a změnit části, které dobře nefungují.
- Připravte si seznam otázek, na které se posluchači mohou nejspíše zeptat. A připravte si vaše odpovědi na vaše dotazy. Minimálně polovina dotazů z publika se dá dopředu odhadnout a budete tak lépe připraveni.
- Prezentaci vždy plánujte jako kratší, než je váš celkový čas. Pokud máte na prezentaci samotnou (bez Q&A) půl hodiny, trénujte na 25 minut. Je skoro vždy lepší skončit o trochu dříve, protože prezentací končí o mnoho později.
- Na prezentaci doražte minimálně o půl hodiny dříve a jděte do publika. Mluvte s lidmi, ptejte se jich. To vám pomůže odbourat strach, protože je snazší mluvit k lidem které alespoň trochu znáte, než k úplným cizincům. A budete znát lépe jejich názory, budete moc zmínit něco, co jste se od nich dozvěděli.
- Většina prezentací má za cíl něco změnit. Lidé by měli po vaší prezentaci něco dělat jinak. Vaše prezentace by měla inspirovat, přesvědčit nebo prodávat. Pokud se snažíte pouze informovat, pošlete to ostatním emailem a prezentaci zrušte.
- Příchozí požádejte, aby si sedali dopředu. Můžete jim za to dát klidně malý dárek, protože vám to pomůže lépe udržet a vybudovat kontakt v průběhu prezentace. Není nic horšího než když vy jste vepředu a zbytek sedí od poloviny místnosti dozadu.
Pro další tipy doporučuji blog Jana Řežába (CEO Socialbakers), který o svých zkušenostech napsal krátký článek.
Jaké tipy se osvědčili vám?