Jak vybrat místo k prezentaci

Prostředí bude formovat zážitek vašich posluchačů i to, jak dlouho vás vydrží poslouchat. Je potřeba, aby se na místo snadno dostali, cítili se v něm dobře a na místě měli vše, co potřebují.

Několik bodů k výběru místa vaší prezentace, školení, workshopu či konference:

  • K místu by se mělo snadno dojet autem, MHD, ideálně i na kole. Čím dražší je vstupenka na vaší prezentaci, tím více lidí pojede autem. Místům, kde se dá špatně parkovat (kde je všude modrá zóna) se vyhýbejte jako čert kříži.
  • Na místě by mělo být jasně označeno, kde se vaše prezentace koná. Tohle se neustále podceňuje, na posledním školení jsem opět musel hledat, kde se prezentace koná. Nestačí mít ceduli na dveřích jedné z pěti zasedaček v celém hotelu. Jak to řešit? Jednoduše, před vchodem/v recepci mějte výrazný stojan s cedulí, která hned navede posluchače na místo. Nikdo nechce nic hledat a pokud jste v Praze, nikdo se nechce nikoho ptát, s někým cizím mluvit.
  • Místo by mělo mít okna, ideálně slušný výhled. Nikdo nechce sedět v kopce, přitom se spoustu prezentací děje v zasedačkách bez oken. Nemám s nimi dobrou zkušenost, přesto je najdete v každé druhé firmě. Lidé jsou pak snáze unavení, chybí tam často čerstvý vzduch a mají pocit, že sedí v kopce.
  • Na místě zajistěte teplo a čerstvý vzduch. Tohle se zdá možná jako samozřejmost, ale není tomu tak. Buď tam není klimatizace a v létě je tam čtyřicet stupňů, nebo naopak klimatizace chladí na maximum a lidé už neví, čím se ještě přikrýt. Teplota by měla být tak akorát. Nikdo nechce sedět v průvanu, pod klimatizací nebo vedle větráku - myslete na to.
  • Místo by mělo mít dostatek vody (příp. džusu a jiného pití) a skvělé kávy. S vodou často není problém, se skvělou kávou ano. 
  • Pokud to akce dovoluje, zařiďte také kvalitní občerstvení. Zařídit ještě k tomu třeba kvalitní oběd pro 20-30 lidí, to je kapitola sama o sobě. 
  • Na místě buďte minimálně o půl hodiny, ideálně o hodinu dříve. Nevěřili byste, co všechno se může v den prezentace pokazit, přestat fungovat a co budete muset řešit.
  • Slajdy mějte v počítači, na USB flash disku a ještě v cloudu. Připravte se na variantu, že přestane fungovat projektor (stalo se mi už 2x), že přestane fungovat váš počítač (zatím se mi nestalo, ale jednou se určitě stane) nebo že vám nepůjde prezentér (také se už jednou stalo, protože mu došly baterky).
  • Mějte náhradní baterky do prezentéru.

Které body byste doplnili vy? Těším se, napište mi do komentářů. Díky!