Jak lépe mluvit díky pauze

Většina lidí dělá tu chybu, že se toho snaží říct hrozně moc. A snaží se mluvit hned, rychle a bez přestávek, aby vše stihli říct. Kvantita je pro ně zásadní. 

Pokud chcete lépe mluvit, mluvit tak, aby vás lidé poslouchali, zkuste jednoduchý trik.

Než začnete mluvit, udělejte krátkou pauza. Neříkejte nic, podívejte se na lidi okolo sebe a vyčkejte. Až pak začněte. Zároveň mluvte v blocích, které od sebe oddělíte krátkou pauzou.

Pauza není nic. Pauza je mocná součást toho, co říkáte a pomůže vám, aby vás lidé spíše poslouchali.

Nadechněte, udělte si krátkou pauzu.. a začněte. 

Lepší?

Škola bez češtiny

Čtu si akorát o jedné škole a fascinuje mě, že zrušili češtinu jako samostatný předmět, jen u malých dětí mají čtení a psaní.

Sám jsme se na škole extrémně nudil. Z osmiletého gymplu si pamatuji akorát velké přestávky, moji skvělou sousedku a kafe v bufetu (ať žije Nescafé 3v1 za myslím deset korun). Ona stejně škola nebyla škola, ve smyslu učení.

Spíš to bylo vlastně místo, ve kterém jsem přepisoval učebnici do sešitu a pak mě z toho zkoušeli.

"Hlavně neudělat chybu!", říkali mi. Přitom v životě dělat chyby je právě často jediný způsob jak se něco naučit.

Zároveň škola pro mě měla "turbo mód". Pokud jste měli někdy doučování tak jste zjistili (šokováni), že na doučování 1:1 jste schopni dohnat látku ve škole rychlostí cca 1:5. Tedy že pět vyučovacích hodin se dají vysvětlit v jedné hodině doučování.

Věřím, že se školy změní. Nebo se spíše změníme my lidé, to bude myslím snazší.

Tři jednoduché tipy jak se hned můžete stát lepším rétorem

Prezentování je těžká disciplína, která zároveň bude patřit mezi čím dál důležitější dovednosti. Hard skills prostě brzy stačit nebudou.  Jak ale lépe mluvit k lidem? Zde jsou mé tři tipy.

Naučte se nazpaměť začátek a konec vaší prezentace.

Tenhle tip mám od mého mentora (díky Petře!), který měl naprostou pravdu. Nemůžete se naučit celou prezentaci nazpaměť (i kdyby se vám to podařilo, budete znít hrozně uměle). Začátek a konec, to jsou dvě části, které si každý pamatuje. Proto je dobré si tyto dvě části připravit co nejlépe. Pomůže vám to zároveň výrazně snížit stres, když víte, jak budete začínat a končit.

Buďte na místě o hodinu dříve.

Woody Allen říkal, že "Eighty percent of success is showing up." Podle mě naprostá pravda. Drtivá většina řečníků chodí na prezentaci o deset minut dříve. Buďte profesionálové. Buďte na místě už o hodinu dříve. Prvních 45 minut věnujte přípravě a posledních 15 minut věnujte publiku - dejte si s nimi kávu, pohovořte neformálně o jejich tématech i tématech vaší prezentace. Ukážete, že jste připraveni a zároveň si vytvoříte první vazby. Začít budovat důvěru tak budu o mílový krok snazší.

Připravte pro ně něco extra.

Před pěti lety jsem byl v Londýně na prezentaci Seth Godina, když vyšla jeho nová kniha. V pozvánce bylo napsáno, že ke vstupence dostanete jeden výtisk zdarma. Když jsme přišli do sálu, každý měl na sedadle papírovou tašku a v něm hned dva výtisky (!). Jaké to milé překvapení a to Seth Godin ještě nezačal. O co víc jsme byli mile překvapeni, když pak každý dostal unikátní kód, kde na speciální stránce mohl nechal další (třetí!) výtisk zaslat komukoliv.

Každý pozná rozdíl mezi tím, jestli jste velkorysí, nebo naopak šetříte náklady na každý halíř. V prezentaci jde o show, nejste Makro. Nejděte tedy po každé korunce a připravte pro vaše posluchače milé překvapení. 

Který tip můžete hned využít? 

Zaměřeno na odpoledne

Je jedna část dne, která je naprosto v našich rukou. A pokud se chceme v 2018 posunout kupředu, nemůžeme ji vynechat.

Odpoledne.

To, co děláte po práci, vás formuje. Buď sedíte u televize, nebo děláte něco o trochu rozumnějšího. Zde je pár tipů jak odpoledne využít lépe:

Věnujte kvalitní čas vašemu partnerovi (partnerce). Práce je důležité, ale vztahy stejně tak. Snažte se občas vymyslet nějakou společnou aktivitu i v pracovnímu týdnu (sport, kino, večeře a dalších tisíc nápadů), zkuste něco nového a občas druhého překvapte (květiny či jiný malý dárek, pomoc druhému, atd.).

Věnujte se sami sobě. Rozkrájet se ostatním, rodině nebo práci či partnerovi může vypadat jako skvělý nápad, ale nikdo vám nepostaví zlatou sochu altruisty roku. Zacvičte si, dojděte si na procházku, zajděte si sami (!) do kavárny. Prostě se věnujte sami sobě. Jóga, procházka, čtení oblíbené knížky nebo čas na váš koníček.. to vše se počítá.

Naučte se něco nového. Stačí opravdu půl hodina denně abyste se naučili něco nového. Ať už je to nový jazyk, programování, webový design nebo psaní blogu.. odpoledne je ideální čas věnovat se něčemu, co vás užitečně rozvine

Hýbejte se. Pohyb (nechci říkat přímo sport, což evokuje jen něco, za co musíte často platit a je to až příliš akční pro spoustu lidí) vám zlepší náladu a dobije energii. 

Co si vy vyberete v roce 2018? 

Chcete psát? Tady jsou mé tři tipy.

Chcete psát? Blog, knihu nebo jen tak pro sebe?

Hodně lidí s tím má problém. Prý trpí "spisovatelským blokem". Podle mě nic takového neexistuje pokud se budete držet třech pravidel psaní:

  1. Oddělte od sebe čas kdy píšete a kdy revidujete. Pokud píšete - pište. Vůbec neřešte jestli je to dobré nebo ne.
  2. Pište pravidelně. Mluvíte každý den a tak s mluvením nemáte problém. Se psaním je to stejné. Když budete psát každý den, nebude pro vás psaní vůbec těžké.
  3. Nečekejte až vás políbí múza. Když budete psát každý den v devět ráno, za pět devět bude múza klepat na dveře.

Zkuste jedno z těchto pravidel porušit a psaní pro vás bude očistec. 

Co budete psát?

O zdraví

Motto: Hodnotu zdraví zjistíte až když ho ztratíte.

Včera jsem byl za kamarádkou v nemocnici a moje myšlenky se zase vrátily zpět k mottu výše. Většina má mezi svými hodnotami zdraví, ale kdo pro něj něco dělá? Z řešení zdraví poslední dobou mi z toho vyšlo pár závěrů.

Žádné bronzové sochy. 

Můžete se v práci rozkrájet. Můžete pro vaše zákazníky udělat šéfa, pracovat přes víkend a pracovat dokud se neuženete. Je jedno, jestli budete pracovat pro jednotlivce nebo miliony. Pokud si poškodíte zdraví, budete na špatné zdraví sami. Nikdo jiný si ho od vás totiž "nevezme". Málokdo si to uvědomuje. Nikdo vám nepostaví bronzovou sochu za to jak pilně jste pracovali.

Cíl je zdraví. Hodnota je ale práce na zdraví.

Sníte o zdraví? Skvělé. Co pro něj děláte? Řešili jsme hodnoty lidí na jednom školení a doteď si pamatuji jak jeden účastník odpověděl, že zdraví pro něj není hodnota. Že pro něj hodnota je "práce na zdraví". To mě baví. Máte v hodnotách také práci na zdraví?

Nesnažte se léčit, zkuste se opravdu uzdravit.

Léčení je pro mě zobání prášků bez změny životního stylu a přístupu k životu. Nechtějte se léčit. Při každé nemoci se zeptejte sami sebe jestli není možné, že jste se k té nemoci sami nějak nedopracovali. Berte to jako čas na to zastavit se, naplánovat a promyslet další akce.

Život není sprint. Život je maraton.

Můžete šňupat koks a jet dvanáctky každý boží den. Ve třiceti ale asi zatáhnete brka a připravíte se tak o dalších padesát let případného fajnového života. Není lepší trochu zpomalit, místo pětky zařadit třeba trojku a žít v klidnějším tempu?

Za peníze si zdraví opravdu nekoupíte.

Hodně lidí to zkoušelo, také jsem to zkoušel, také jsem to potřeboval to zdraví. A hele, nic. Fakt ho nikde neprodávají, zvlášť když se dozvíte, že "pro vás nemá medicína lék". Chorob, kde medicína je schopná jen řešit důsledky a netlumit příčiny, je spoustu. Můžete mít na rukou zlaté rolexky, ale pokud vám není dobře, je to úplně jedno. 

Co můžete pro své zdraví dnes udělat? 

Jak být lepším dnes, snadno a zdarma

Děkujte.

Oslovujte ostatní křestním jménem.

Místo nashle říkejte na shledanou

Vyzdvihujte úspěchy ostatních.

Pomáhejte ostatním být lepším.

Pusťte před sebe ty, kteří mají jen pár věcí v košíku.

Pozvěte za sebou toho, kdo stojí za vámi ve frontě v kavárně.

Vezměte z kavárny jednu kafe kolegyni nebo kolegovi.

Pošlete 200 korun na charitu.

Čtěte si cestou do práce a z práce.

Děkujte nahlas.

Skládejte ostatním komplimenty. I mužům (pokud jste muž), i ženám (pokud jste žena).

Udělte jeden dobrý skutek denně.

Věnujte staré oblečení na charitu.

Šiřte dobrou náladu a optimismus.

Usmívejte se.

..

Všechno to z vás udělá o trochu lepšího člověka. Otázkou pak není co si z tohoto seznamu vyberete. Otázkou je:

co jste udělali?

 

Nedělat vůbec nic

Rád plánuji, rád přemýšlím nad budoucností a rád si dávám cíle. 

Teď by ale volný pátek a s prodlouženým víkendem je dobré vzít jiný přístup. Nedělat vůbec nic. Neplánovat, prostě žít. Dělat to, na co máte zrovna chuť. Zkusit to, co vám přijde zrovna na mysl.

Nemám žádný plán na dnešek. Ale za chvíli jdu snídat a pár nápadů už mám. Uvidím, probereme to u snídaně.

A co vy, zkusíte nedělat vůbec nic? Neplánovat vůbec nic?

Dostanete to, co měříte

Dávejte si pozor na to, co měříte. Mohli byste to také dostat. — motto

Sledovat docházku není to samé jako sledovat pracovní výsledky. Sledovat něčí telefon, počítač, dopisy a každý krok není to samé jako někomu věřit. Pečlivě měřit každý like nerovná se sledovat to jaký zájem o vás ostatní mají. Číst každou recenzi na vaši kavárnu a bedlivě sledovat vaše hodnocení neznamená to samé jako sledovat to jak jsou s vámi spokojeni vaši opravdu cenní zákazníci.

Máme tendenci sledovat věci, které nejsou vůbec důležité. Odsezené hodiny v práci, počet lajků, hodnocení na internetu, každou hvězdičku na Amazonu, každý hlas v kuchyňce. 

Možná je lepší občas koupit květiny (a nesledovat rozpočet), možná je lepší nechat lidi pracovat (a neřešit, že mají na počítači Facebook) a možná je lepší se věnovat stálým zákazníkům, než řešit každou hvězdičku a co kdo říká o vaší kavárně.

Soustřeďte se na to důležité a to sledujte. Protože dostanete to, co měříte. Ale dost často měříte něco úplně jiného, než byste měřit opravdu měli. 

PS. Mám radost, že rozhovor s Jardou Homolkou má čtyři tisíce shlédnutí a prezentace Zapomeňte na PowerPoint skoro tisíce tři. Jestli jste neviděli, mrkněte. Uděláte mi velkou radost.

Včera, dnes a zítra

Včera už je za námi, uzavřená kniha.

Zítra, to je hudba budoucnosti. Možná žádné zítra nebude, možná ano. 

Dnes. Dnes můžete změnit vše. Můžete se k vašemu partnerovi chovat jinak, můžete být příjemní na vaše zákazníky, můžete udělat velká a malá rozhodnutí.

Využijte dnešek na maximum, neřešte zítřek, uzavřete minulost. 

Žijte tak, jako kdybyste žili v 24 hodinových blocích, které jsou vzduchotěsně uzavřené.