Push yourself (or let others push you)

Recently several people helped me to come out of my comfort zone (thank you Kara, Míša, Petr, Jakub and Jan). It's easy to read articles about "going out of the comfort zone", however it's also easy to do nothing about it. 

Push yourself, or let others push you.

Meeting a new person or spending time with somebody from a totally different culture can help you open your eyes and enter a new world. You can visit new places you have never ever visited before or would never visit before (like me being to a gym yesterday). But here comes a choice.

You can either spend time with this new person and live the way you used to live or you can say "show me your world, your friends, the way you live". If you make the second choice, you learn, you explore and your view really widens. The choice is yours. 

Will you push yourself or let others push you? 

// After realizing it would be great if also my friends from abroad could understand articles here I wrote this article in English, hope there will be more to come in future.

Co byste dělali, kdyby řekli "Ano"?

Několik otázek na zamyšlení:

  • Co byste dělali, kdyby vás pozvali na TEDxPrague jako řečníka?
  • Na jakém projektu byste začali pracovat, kdybyste sehnali investory?
  • Jaké knížky byste začali číst, kdybyste se dostali na vysokou?
  • Kdybyste měli sepsat co jste se zatím naučili v práci, o čem byste psali?
  • Kdybyste mohli na vaší práci něco změnit a mohli byste, co by to bylo?
  • Pokud by bylo možné vás povýšit, jak byste změnili svůj přístup k práci?

Na všech těchto věcech můžete pracovat už teď.

Často zbytečně čekáme na někoho, aby řekl "ano". Že všechno bude ok, že nemusíme mít strach, že můžeme pokračovat. Hledáme někoho, kdo vezme případný neúspěch na sebe.

Ne, všechno nebude ok. A ano - pokud máte internet a počítač, můžete změnit sebe i svět okolo vás. A ne, nepotřebujete k tomu něčí souhlas. Můžete jít a změnit to, co se vám nelíbí na světě, můžete jít a změnit to, co se vám nelíbí na vás samotných. A když se změníte, svět se změní také.

Co byste tedy dělali, kdyby řekli "Ano"? Jděte a udělejte to raději hned. Protože "později" většinou znamená "nikdy". 

7 zvyků, které budují skvělé vztahy

Změny v poslední době mi umožnily zastavit se a zapřemýšlet nad tím, které zvyky budují kvalitní vztahy. Vydestiloval jsem můj osobní seznam sedmi zvyků, které vašim vztahům dodají sílu.

Nejlepší seznam je však ten, který si vytvoříte vy sami. Proto - pročtěte si seznam následujících zvyků. Ty vás mohou inspirovat a některé můžete začít budovat. A poté si udělejte vlastní seznam zvyků, které vy sami chcete vidět u ostatních a dělají pro vás vztahy krásnými. A takové zvyky začněte budovat sami u sebe. Svět se změní, pokud změníte nejdříve sami sebe.

7 zvyků, které sbližují:

Mějte upřímný zájem o druhé

Opravdový zájem se nedá předstírat.

Zájem je něco, co druhý pozná velmi rychle. Buď zájem máte, nebo ho hrajete, nebo zájem prostě nemáte. Je to cítit, že všeho co děláte, jak se chováte a jak a o čem mluvíte. Nejlepší cestou jak najít opravdového přítele je být sám opravdovým přítelem. Podržet toho druhého, když to potřebuje a když potřebuje vyslechnout, tak si ho vyslechnout. Radit, jen když vás o to požádá (nebo víte, že to vezme a opravdu by mu to pomohlo). Znamená to i udělat proto druhé čas od času nějakou milou maličkost, která ho potěší. Vzpomenout si na jeho narozeniny, pochválit jeho bábovku, všimnout si, že má nový účes.

Buďte dochvilní

Kdo chodí včas, záleží mu na druhých.

Chozením pozdě říkáte: "Můj čas je důležitější než tvůj čas." Ten, kdo často pozdě chodí, nebývá ve velké oblibě. S takovými lidmi se nedá rozumě plánovat.

Výmluvy typu "zasekl jsem se v dopravě" jsou úsměvné, protože tím říkáte akorát hloupě fakt, že jste vyjeli pozdě. Pokud jste měli autonehodu, tak to vás omlouvá. Ale koho překvapí, že v pět odpoledne je v Praze na Jižní spojce zácpa? 

Jak chodit včas?

Naplánujte si vše tak, abyste mohli dorazit o 15 minut dříve. Na důležité schůzky o půl hodiny dříve. Zeptejte se pak sami sebe co musíte udělat pro to, abyste byli na místě o 15-25 min dříve a co můžete dělat, až tam dorazíte takto s předstihem. Můžete si např. číst knížku, poslouchat audioknížky, vyřídit telefonátu, naplánovat si schůzky. To vše je produktivním strávením času. Když přijdete včas, ukazujete, že vám záleží na druhém.

Buďte pozornými posluchači

Poslouchání pokládá základ pochopení.

Pokud budete mluvit o tématech druhých, bude vás zajímat jak se jim daří, co se jim povedlo, co je trápí, druhým to bude imponovat. Budou s vámi rádi, protože s vámi jim bude dobře. Pozorně poslouchat pro mne znamená několik věcí:

  • (1) Pamatovat si to, co mi druhá strana říká
  • (2) Pravidelně shrnovat to, co bylo řečeno ("Pokud tomu rozumím správně, tak říkáš, že...)
  • (3) Pravidelně se ptát, jestli to, co bylo řečeno, správně chápete ("Chápu to správně, že říkáš...?) 
  • (4) Klást otevřené otázky
  • (5) Poslouchat, nenavazovat na téma druhého automaticky svým tématem

Je těchto pět věcí těžkých? Ano. A proto jsou tyto dovednosti vzácné a pokud se je naučíte, budete lepšími kamarády, partnery, kolegy i rodiči. Lidé rádi mluví o sobě, přijměte to jako fakt. A pracujete s tím.

Buďte upřímní

Upřímnost je základem pevného vztahu.

Najděte tu správnou kombinaci upřímnosti a lásky. Vpálit někomu do očí, že ty nové kalhoty vypadají šíleně a má v nich tlusté nohy, není ta vyvážená kombinace lásky a upřímnosti. Přehánět ale, říkat věci jinak, než jsou nejen že uvádí druhou stranu do úplně jiného světa,ale nejspíše se to brzy provalí a jak ten člověk procitne že lži, hodně v jeho očích klesnete. A bude velmi těžké se zase dostat nahoru. Představte si důvěru jako vázu. Pokud nebudete upřímní a přijde se na to, je to jako když váza spadne na zem a rozsype se na několik kusů. Můžete je slepit, ale některé kousky už budou navždy chybět a lepení bude vždy znát. 

A pokud se na to nepřijde... pokud nechcete být voděni za nos, nedělejte to sami.  

Hrajte fér

V kvalitních vztazích nejsou zkratky.

Hrát fér znamená říci druhé straně, o co vám jde, nastavit očekávání (pravidla) a těch se držet. Pokud druhé straně slíbíte vztah a místo toho vám jde jen o jednu noc, nehrajete fér, boříte pravidla a druhému nejspíš dost ublížíte. Očekávání je dobré sladit, pobavit se po čase o tom, co druhá strana očekává, kam by to příp. chtěla směřovat a co od toho očekáváte vy. A potom se držet toho, na čem se domluvíte.

Není to tak těžké udělat, je těžší to dodržet. Vztahy se ale nedají vybudovat rychle, budují se pomalu a hraní fér se vám vrátí. Stejně jako v životě - zkratky neexistují. A pokud se vydáte tou delší cestou, tak se vám to v dobrém vrátí.

Pracujete sami na sobě, až pak na druhých

Kolik bychom toho na druhých změnili!

A kolik času bychom přemýšlením nad tím nejspíše ztratili.

U druhých je nám jasné, co by měli dělat jinak, jak by měli řešit svoje vztahy a co by mohli vylepšit na svém vzhledu. Jednoduše se nám přichází s radami. Než pak zjistíme, že konkrétně u vztahů se nejlépe radí druhým, ale sobě už často dokážeme poradit daleko hůř. Proto je lepší se soustředit na to, co vy sami dokážete a chcete změnit. Druhým můžete radit pokud budou chtít, ale nesnažte se je prosím moc měnit, nejspíše tím začnete být pěkně otravní a zjistíte také, že málo času pak věnujete přemýšlením sami nad sebou.

Jste jediný člověk, kterého můžete opravdu změnit. Co tedy změníte?

Mluvte činy

Neříkejte, že jste dochvilní, choďte včas.

Neříkejte, že to myslíte upřímně, dělejte to tak.

Neříkejte, že byste rádi pomohli. Jděte a pomozte.

Radu "Mluvte činy" říkal Tomáš Baťa. Ve dvou slovech vyjádřil obrovskou moudrost, která za nimi stojí. Mnoho věcí ve svém životě nemusíte totiž komentovat, stačí je dělat. Jak si lidé všimnou, že to děláte, že za vámi stojí hmatatelné výsledky, budou vás automaticky brát. Budou vám věřit, budou s vámi chtít být. Bude jim jasné, že neprodáváte mlhu, že opravdu žijete tím, v co věříte. 

Když to říká Bill Gates, musí to být pravda.

Nemusí.

Recenze a doporučení a reference můžete najít dnes už skoro na vše. Pokud ale nakupujete, čtete a díváte se jen na to, co má dobré hodnocení, nejspíše bude sledovat to, co není příliš revoluční. 

Stáhl jsem si úryvek knihy, kterou doporučuje Bill Gates. Měl asi třicet stran, jeho nejoblíbenější část prý. Nelíbil se mi vůbec, vlastně mi to přišlo jako ztráta času. Nic, z čeho bych si mohl něco vzít.

Kde byl problém?

Bill Gates žije v diametrálně odlišném světě než já. Stejně tak Steve Jobs nebo Mark Zuckerberg. Jasně, pro ně nic neznamená to, že školu nedokončili. Ale je dost ošemetné se stavět do stejné role. Bill jí nemá, já taky ne. Kam to můžu dotáhnout! Stejné je to u knížky - jemu se líbila, no sakra, když to říká Bill Gates, musí to být pravda! Nemusí.

Koupil jsem si tedy knihu, která ani na Amazonu není. A sakra jak je dobrá. Až mě to překvapilo. Zjistil jsem jedno, že je dobré občas zkusit něco nevyzkoušeného. Něco bez recenze. Protože to vás může opravdu uchvátit. Něco jistého, vyzkoušeného a standardního? Těžko.

Nehledáte už příliš dlouho 100% řešení?

Můžete strávit hodiny nad tím, jaký zápisník je nejlepší pro time management. Můžete desítky hodin porovnávat různé formy cvičení. Můžete přečíst stohy knih na cestě za dokonalými prezentacemi.

Jaká škoda. Jaká škoda, že se snažíte najít dokonalé řešení, když by stačilo to 80%. Vytváříte program pro řízení letového provozu? Ano, tam potřebujete řešení, které bude fungovat na 100 %. Problémem ale je, že takové problémy neřešíme zase tak často. S výjimkami a různými nedokonalostmi se často dá žít.

A tak místo toho, abychom odeslali naši skoro dopsanou knížku, rozjeli skoro dokončený web, založili skoro vytvořenou firmu, tak stále hledáme co zlepšit a nikdy tak danou věc nedokončíme. 

Soustřeďte se na to, abyste každý týden něco dokončili a pustili to web, ukázali to zákazníkům. pochlubili se kolegům, představili to vedení. Nebo jen vaší manželce, přítelovi. Když to budete dělat každý týden, vybudujete si nový zvyk. Zvyk věci dokončovat.

Hotové - to je lepší než dokonalé. Protože dokonalé dost často nikdy nepřijde.

Pozorovat nebo tvořit?

Je docela zábava pozorovat svět okolo sebe. Můžete tím strávit spoustu času (Youtube, Facebook, noviny, blogy, čtení knížek, ...). Výhodou je také, že se tím nedá mnoho zkazit.

Utíká vám ale tím mezi prsty možnost svůj život změnit. Přemýšlejte nad tímto:

  • Knížkou o hubnutí nezhubnete. Zkuste jich přečíst 10. 10 kg dolů?
  • Díváním se na video o produktivitě nebudete produktivnější.
  • Čtením článku o posilování neposílíte nic. Spíše naopak.

Kolik času strávíte pozorováním?

Za mne mohu říct, že je to čas, který chci eliminovat na minimum. Jasně, můžete namítat, že číst knížky se vyplatí. Netvrdím, abyste byli ignoranti. Je ale dobré zamyslet se, kolik knížek (videí, blogů) potřebujete k tomu, abyste šli a dlouhodobě pracovali na něčem, co váš život doopravdy změní. 

Jen tvoření něco doopravdy změní. Pozorování? Těžko.

// Na podobné téma vyšel článek, který vřele doporučuji. Otevřel mi oči.

Pět zvyků, které vás nakopnou

Většinu věcí děláme na základě zvyku, ne na základě naší vůle. Proto bych vám rád dal tipy na pět skvělých zvyků, které vás mohou nakopnout, které vám pomohou zvýšit vaši energii, zlepšit zdraví, rozšířit rozhled nebo pomoci ve vaší kariéře.

(1) Vracejte zpět to, co jste získali - učte, mentorujte

Vyplatí se vracet zpět to, co jste získali. Předávat dál zkušenosti, mentorovat, učit někoho nové dovednosti. Můžete se na to dívat jako na náklad. Proč bych někomu něco předával zpět? Dívejte se na to jako na investici. Utříbíte si tím vlastní myšlenky, ukážete tak, že je toho spoustu, co víte (proto se nebojíte dát nějaké rady zdarma) a budete si tím budovat osobní značku. Budete užiteční.

Můžete se účastnit různých konferencí, můžete dělat prezentace, můžete psát blog nebo jen dávat rychlé tipy na Twitteru. Pokud se něco chcete opravdu dobře naučit, můžete to také někoho učit. Když mi bylo 17, chtěl jsem umět jezdit na snowboardu. Místo lekcí snowboardu a tréninku jsem si udělal kurz instruktora snowboardingu a začal jsem ježdění učit. Naučil jsem se tak 3x více a ještě jsem při tom mohl vydělávat nějaké peníze.

kevin-spacey-citat-vytah.jpg

(2) Budujte solidní základ - cvičte, lépe jezte, spěte a neřešte life hacky

Hodně lidí se zabývá tím, který sešit je lepší pro GTD a která aplikace jim pomůže v tom být efektivní. To jsou tak nedůležité detaily, že se nemá vůbec cenu jimi zabývat. Snažte se především řešit, ať máte solidní základ.

Vaše produktivita závisí na tom, kolik máte energie. Proto se naučte tyto tři věci - pravidelně cvičit (doporučuji jednoduché domácí cvičení, 20 min denně + 5 min meditace), hodně spát a dobře jíst (to znamená dobře nakupovat potraviny a umět pár jídel uvařit). Pokud chcete vařit, příprava by neměla zabrat více jak 20 min.

(3) Dělejte jednu věc zatraceně dobře

Většinu lidí nezajímá, jestli umíte průměrně plavat, běhat a docela dobře vám jde i účetnictví. Pokud hledají účetního, je to jediná věc co na vás řeší. Proto si vyberte jednu (ano, jednu!) věc, ve které chcete být naprosto výjimeční. 

Druhým krokem je, abyste věnovali alespoň dvě hodiny každý den tréninku. Posouvejte neustále hranice toho, co umíte. Vybírejte si těžší úkoly, čtěte o vašem oboru, vzdělávejte a pravidelně se ptejte vašich zákazníků (vaše šéfa/šéfové) jak  můžete svou práci dělat lépe.

(4) Čtěte alespoň dvě knihy za měsíc 

vyber-z-knihovny-jakub-safranek.JPG

Nevím, kde bych byl, pokud bych nečetl. Většina mého know-how pochází z kombinace praktické zkušenosti kombinované z věcí z chytrých knížek. Na naprostou většinu vašich problémů byla napsána nějaká knížka, proto se nesnažte vymyslet kolo a přečtěte si ji. Je dobré sledovat trendy na Amazon.com a různé blogy. V Čechách vycházejí zajímavé knížky díky Jan Melvil Publishing, ty ale čtěte jen pokud neumíte anglicky. Vřele doporučuji si přečíst něco z těchto témat - marketing, business, psychologie, vyjednávání, finance, prezentace, jak psát. Přečtěte alespoň jednu knihu na každé toto téma.

(5) Pravidelně hodnoťte postup k vašim cílům

O tom, že stanovovat si cíle má smysl nemá smysl mluvit, je to fakt. Mějte max. 4 konkrétní cíle, z toho jeden dlouhodobější (v řádu jednoho roku či více let). Každý týden si sedněte a projděte si:

  • co se vám ten týden povedlo
  • co se vám ten týden nepovedlo a co jste si z toho odnesli
  • jaký jste udělali pokrok ve vašich cílech
  • naplánujte si další týden

Toto krátké review uběhnutého týdne vám dá neskutečný vstup pro strategii na to, co dále zlepšovat. Za review je dobré se odměnit. Mně se proto nejvíce osvědčilo dělat ho v kavárně, kde si k tomu můžu dát šálek kávy a něco sladkého. Review vám nemá zabrat déle jako hodinu, stačí alespoň půl hodina.

Který zvyk si vyberete vy? Třicet dní na něm pracujte a uvidíte výsledky.

Pokud máte prezentaci tak buďte užiteční

Častým problémem špatných prezentací je to, že nejsou pro posluchače užitečné. Pokud nemáte pro účastníci něco užitečného, proč jste vlastně přišli?

Můžete argumentovat, že prezentace Applu nejsou užitečné. Ano, ale to je typ prezentace, který dělá 0,000000001% z nás. Většina z nás prezentuje ve firmách, na menších konferencích nebo prezentuje týmu, zákazníkům, menším skupinám. A tam se hodí být opravdu užitečným.

Pokud v prezentaci přinesete odpovědi na konkrétní dotazy, na konkrétní problémy, pak vás lidé budou milovat. Pokud přijdete s obecnými poučkami a radami typu "zamyslete se lépe nad vaší marketingovou kampaní", tak budete rádi, pokud vám zaplatí lístek na metro. A už vás nejspíše nepozvou znovu.

Buďte v prezentaci konkrétní a užiteční. Pokud někdo nebude na vaší prezentaci, přijde o něco cenného? Pokud ne, zahoďte celý návrh a začněte znovu. Nebo si dejte týden dovolené.

Kterou hru se rozhodnete hrát?

Vyhrát nějakou hru může přinést negativní překvapení pokud nevíte, jakou hru hrajete. Je lepší si dopředu rozmyslet co doopravdy na konci hry bude za výsledek.

Honit se za nejlepším průměrem ve škole je hra. Můžete získat prospěchové stipendium. Můžete tak vyniknout před spolužáky. Co bude výhra této hry znamenat za pět let po škole? 

Jít za nejlepšími pracovními výkony je hra. Můžete se snažit maximalizovat svůj výkon, dodávat nejvíce, nejlépe a nejrychleji. Kam vás tato hra nejspíše posune?

Můžete se rozhodnout opravdu se zlepšit ve vašem koníčku. Posunete se ve Španělštině z A1 na B1. Najednou se dorozumíte s cizincem, otevřely se vám nové dveře. Změní to ještě nějak váš život?

Rozhodli jste se získat nějaký certifikát. Budete se o nocích učit, pracovat na zkouškách, shánět materiály. Nakonec ho složíte. Šlo vám doopravdy o certifikát, nebo o něco jiného?

Často lidé bývají negativně překvapeni, když zjistí, že pracovali na špatném místě. Určitě, hrajte hry, ale dobře si rozmyslete, jestli povedou tam, kam chcete. 

PS. Pokud se chcete naučit dělat lepší rozhodnutí (a vybírat lepší hry), doporučuji tyto dvě knížky - Decisive a Smart Choices.

Jak si rozšířit znalosti půlhodinou denně

Jak získat nové znalosti o vašem oboru, pokud máte opravdu málo času? Mohu vám vřele doporučit audioknížky, dát si za cíl jednu knížku měsíčně a sledovat novinky na Amazonu.

Jeden z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své vzdělání je registrace na audible.com. Málokterou službu chválím a jen velmi málo služeb doporučuji. Tahle je ale tak dobrá, že je vyloženě škoda ji nemít. Za cca 350 Kč měsíčně získáte jeden kredit, za který si můžete koupit jednu libovolnou audioknížku z nabídky. Každý si podle mě vybere, zaměřuji se na businessové knížky a těch mají spoustu. Najdete zde i skvělé knížky v jiných jazycích (španělština, němčina, ...). Předplatné má i Robert Vlach, provozující portál Na volné noze. Výhodou je, že knížky můžete poslouchat kdykoliv. 

Osvědčilo se mi poslouchat je každé ráno při cestě do práce, do školy a zpět. Často poslouchám i při nakupování. Za rok co budete takhle poslouchat získáte min. stejně znalostí, jako kdybyste chodili rok na kurzy daného odvětví. Nenajdete vzdělávání s lepším poměrem cena/výkon. Poslouchat můžete i při sportu, když někde čekáte - najednou není žádný "zabitý čas". Rád poslouchám audioknížky na cestách na letiště, vlakem a všude, kde bych jinak akorát tak pospával.

Další cestou je čtení knížek. Doporučuji mít pár knížek u postele a před spaním věnovat půl hodinku čtení. Každý si ji podle mě může najít. Kamarádovi se zase osvědčilo si přivstat, udělat si šálek dobré kávy a začíst se po ráno do nějaké kvalitní knížky. Pokud vyřadíte trochu toho Facebooku, budete číst články jen z jednoho místa (RSS čtečka) ušetříte půlhodinku velmi snadno.

Třetím typem je sledovat pravidelně novinky na Amazon.com. Lidé se mě čas od času ptají, kde pořád chodím na ty knižní tipy. Naprostá většina jich je právě z Amazonu, který má dokonalé vyhledávání a jasné kategorie. Čas od času zkontrolujte Bestsellers, zkuste vyhledat něco na vaše téma. Čtení zahraniční literatury na váš oborem je základem pro to, stát se v něm opravdu dobrým.