Jaké hry hrát

Také máte doma nějaký pěkný diplom ze školní olympiády, z plaváčka (nejrychlejší plavec do 7 let?) a nějaký certifikát ze zkoušky cizího jazyka na křídovém papíře, který nikoho nezajímal?

Nevím přesně čím to je. Možná naší přirozenou tendencí mít svou sebehodnotu. A tak hledáme způsoby jak si tu hodnotu získat, třeba i uměle.

Problém je, že většina těch hezkých cen a certifikátů na křídovém papíře nikoho nezajímá. A co hůř, jestli jste byli pátí nebo desátí, pak je to to samé jako kdybyste se skoro neúčastnili.

Nikoho nezajímá průměrná restaurace za průměrné ceny. Nikdo nedoporučuje ve volném čase kavárnu v office parku kam jdete jen když musíte (protože ta dobrá je moc daleko). 

Stejně tak nikoho nezajímá, že jste byli desátí (čest výjimkám). 

Otázka pak je jednoduchá - v čem soutěžíte vy? Které soutěže podle vás mají smysl, co by vám reálně mohlo pomoci a které soutěže je potřeba, abyste opustili. Tyhle umělé soutěže vám totiž dávají pocit, že je vše v pořádku, že jste dobří a že nemusíte nic řešit. Přitom to nemusí být pravda nebo jen taková soutěž nemá reálný dopad a je nejspíše ztráta času.

Jaké soutěže pro vás mají smysl? Jaké opustíte? 

Nehrajte hry, které nemají smysl.

Co můžete, co ne

Nemůžete změnit ostatní, sebe ale ano. Otázkou pak je - co s tím uděláte?

Bylo by někdy skvělé mít tu moc změnit ostatní. Někdy můžeme mít ten pocit. Pocit, že změníme naše kolegy, spolužáky nebo přátele. Nedej bože mít tu moc změnit naše partnery a blízké. Všechno to, co nám vadí, bychom mohli kouzlem odstranit. 

Nevěřte, že máte moc změnit ostatní. Možná je můžete inspirovat příkladem, to ano. Možná jim můžete poradit (pokud jsou naladěni na to poslouchat), ale nemůžete je změnit.

To, co ale není vytesané v kameni, tak to jste vy. Na sobě naopak můžete změnit skoro cokoliv. Můžete se naučit nový jazyk, začít sportovat, změnit práci. Z flákače se můžete stát workholikem, z workoholika člověkem, který umí zamakat, ale umí také odpočívat.

Prvním krokem ke změně je vůbec připustit si tu možnost, že byste mohli být novým já. Že byste mohli být zdravější, hubenější, chytřejší.. že byste mohli začít číst knížky, začít běhat nebo připravovat snídani pro svého partnera.

Když připustíte, že se vše může změnit.. jak byste se viděli vy?

Ale vždycky to jde. Možná bez vás, ale jde to

Naposledy jsem slyšel, že to nejde.

Že nejde dělat nic se současným systémem a nikdo to nemůže ovlivnit. Že ten systém musí být tak komplikovaný, uživatelsky nepřátelský a že musíte prostě každý týden strávit dvě hodiny zbytečnou administrativou.

A vůbec, jsi jediný kdo si stěžuje (čti: ostatní drží pusu a krok). Já si zvyknul, zvykneš si taky.

Až na to, že jsem si nezvyknul, nikdy. A najedou to v nové práci jde. Najednou to jde mít jednoduchý systém. Najednou to jde nezabít administrativou dvě hodiny týdně, ale jen pět minut. Najednou to jde nemít kolos, který všechny jen otravuje, ale systém, který přináší pořádek bez zbytečného otravování.

Jde to vždy. Otázka je, jestli to půjde s vámi, nebo bez vás

Budete stát pokroku v cestě, nebo se pokrokem stanete?

Připustit si, že to jde

Když se dívám zpětně na některé mé pracovní projekty tak si říkám, že se všemi šlo začít dříve. Ta doba čekání byla často způsobena tím, že jsem si prostě nemohl připustit, že to jde.

A pokud to jde, logicky na tom můžete začít pracovat a zkusit to.

Vždy jsem měl sen, že bych napsal knížku. Jak by bylo mít jednu knížku napsanou, třeba o prezentování - to mě přeci baví a částečně živí. Ale jaksi tomu chybělo něco zásadního - nikdy jsem jí nepsal. 

Teď mám nějakých deset stran. Není to mnoho, ale připustil jsem si, že by to bylo možné napsat knihu. Zkusím to, lepší než snít. 

Snění je sice super, pomůže nám si představit kam bychom to mohli dostat. Problém se sněním je, že realita nikdy tomu snu neodpovídá. A cesta bude min. 3x náročnější, než jsme si říkali. Pokud ale vidíme někoho, který se dostal tam, kam chceme - proč to také nezkusit?

Zkusíme malý test. 

Přestavte si, kam byste to chtěli tenhle rok dotáhnout z pracovního hlediska. Máte? Dobře.

Já vám tímto garantuji, že to možné je. Co pro váš cíl dnes uděláte?

Mít zájem je přesně ta chybějící komodita

Ráno jsem si koupil makový rohlík a ovocný smoothie v bufetu u nás v práci. Je to úplně obyčejný bufet, který najdete v kdejaké kancelářské budově. Až na jeden rozdíl.

A to je ta bláznivá blondýna.

Nevím jak se jmenuje, ale ona přesně ví, jak se jmenujeme my, kteří za ní ráno chodí. Kasa jí zřejmě ukáže (když platíte svou pracovní vstupní kartou) vaše jméno. A jí tak napadlo si zapamatovat nejen jméno všech zákazníků, ale i jejich tradiční ranní nebo odpolední objednávky.

V praxi to vypadá tak, že stojíte ve frontě a slyšíte "Dobré ráno Martine, espresso jako vždy?", "Dobré ráno Moniko, míchaná vajíčka? Jak velký máte dnes hlad", "Dobré ráno Petře, tak co ten váš velký projekt, zadařilo se?"

Možná vás teď napadá argument, který jsem tu slyšel. Vždyť je to přece jednoduché a zapamatovat si stačí jméno a objednávku. Až na to, že to skoro nikdo nikde nedělá.

Kolikrát vás někdo v hotelu oslovil jménem a znal vaší objednávky ještě dříve, než jste jí řekli?

V tomhle bufetu je neustále fronta, vždy tam stojí lidé a začínám mít podezření, že tam chodí i když vlastně nic nepotřebují. Kromě toho potkat někoho, kdo o ně projeví zájem, nabije je trochu pozitivní náladou a ukáže jim (skutky!), že na nich záleží.

Když jsou lidé ochotni platit 120 Kč za jedno latté, aby na papírovém kelímku bylo jejich jméno.. kolik by byli ochotni platit vám, kdybyste váš business udělali více osobní?

Dva je víc než deset

Na náš přehnaný optimismus v plánování už existuje dokonce odborný pojem. Máme přehnaná očekávání a pravidelně podceňujeme kolik nám která aktivita bude trvat času.

Stejné pravidlo platí pro náš rozvoj. Když se snažíme změnit, vidíme se jak za tři měsíce budeme běhat maratony. A pak ležíme u gauče a přemýšlíme o tom jak je vůbec těžké se donutit vstát a něco dělat.

Dva je víc než deset? Ano.

Je lepší ujít dva kilometry po práci, než snít o tom jak uběhnete deset kilometrů každý druhý den. Začněte s jednoduchými věcmi a hlavně se držte jednoduchého pravidla, že je lepší dělat něco pozitivního pět minut, než snít o dvaceti minutách (a neudělat nic).

Vaše skutky mluví tak hlasitě, že skoro neslyšíme, co říkáte.

Peníze, nebo svoboda?

Můžete mít oboje?

Práce je směnný obchod. Za svůj čas dostanete peníze. Děláte věc co vás baví (nebo nebaví), nemůžete  být se svými blízkými či přáteli, budete nejspíše v prostředí, které jste si nevybrali (volná noha nebývá výjimkou) a za to dostanete peníze.

Pokud chcete více peněz, musíte více nabídnout. Může to znamenat také nabídnout více svojí svobody (času, energie, schopností) někomu výměnou za peníze. Chcete být partnerem v advokátní kanceláři? Nejspíše pak zapomeňte na klidné obedy, procházky po městě s partnerem a volné víkendy.

Chcete volné víkendy, klidné obědy a čas na procházky? Nejspíše budete muset pak oželet trochu těch peněz. Něco za něco.

Nezapomeňte ale na jedno. Nehledě na to kolik vyděláváte každý musí chodit do práce, platit účty, něco jíst, řešit nepříjemné zákazníky, ráno vstávat z postele a dělat všechny ty další nepříjemné věci, které s prací souvisí. 

Poznejte obě strany mince. Rozmyslete si dobře vaši volbu a stůjte si za ní. Těch osm hodin je lepší strávit tak, aby vám to opravdu vydělávalo nebo vás to opravdu bavilo. 

A pokud vás to nebaví, po páté hodině je dost času na to, co vás doopravdy baví. 

Jen dostat tu správnou radu

Jen dostat tu správnou radu.. a už bychom šli pracovat na našem podnikání.

Jen dostat tu správnou radu.. a už bychom opravdu začali psát první knížku.

Jen dostat tu správnou radu.. a už byste neměli strach dát výpověď a najít si koněčně lepší práci.

Jen dostat tu správnou radu.. a už bys nečekala na to, až Ti někdo řekne, že můžeš.

Jen dostat tu správnou radu.. a už bys pracovat na současném vztahu místo toho, abys pořád hledal okolo.

Správných rad je všude dost. Netrpíme dostatkem rad, trpíme dostatkem akce a výsledků. Správné rady už jste dávno dostali.

Co s nimi uděláte?

Zpověď profesionálního řečníka

Chcete se alespoň částečně živit mluvením? Pak je pro vás tenhle článek.

Někdy v roce 2012 jsem se rozhodl, že ze svého koníčku prezentování udělám vedlejšák a od té době se více či méně živím mluvením - především firemními tréninky na téma prezentování, komunikace a time management. A chci vám dát pár rad na to, jak se třeba i vy můžeme částečně živit mluvením.

V první řadě potřebujete téma, kterému budete rozumět lépe, než většina lidí a zároveň je to téma, které ostatní zajímá a někdo za to bude ochoten platit. Ta druhá část věty je zásadní - někdo za to bude ochoten platit. Protože pokud se chcete živit jako lektor / trenér / řečník, pak si musíte uvědomit, že je to práce jako každá jiná. A musíte tedy mluvit o tom, co ostatní zajímá.

Pak bych vám doporučil si koupit deset TOP knížek, které na tohle téma najdete na Amazonu. Většina lidé v Čechách totiž vůbec nečte zahraniční zdroje a to můžete využít jako svou konkurenční výhodu. Dejte si pak těchto deset knížek dohromady a vytvořte z toho jednu klíčovou prezentaci nebo školení. Tím budete mít první produkt, který můžete prodávat.

Nejdříve prodávejte, pak leštěte. Leštit znamená vylepšovat vaší prezentaci. To dělejte ale až potom, co jste jí poprvé prodali. U mě jsou zákazníci jasní - prodávám firemní školení / workshopy, nebo tvorbu prezentace na míru. Firmy na to mají vyhrazený budget a vy jim dodáte to, za co musí každý rok utratit. Dělat veřejné workshopy je podle mě daleko těžší. Už je z toho důvodu, že průměrný Čech za své vzdělání zaplatí méně než stovku měsíčně

Uvědomte si, že budete muset řešit marketing a prodej jako první (a vlastně ho budete muset řešit pořád, neustále se prodávat a nabízet). K tomu budete potřebovat minimálně webovou stránku (šablona za pár stokorun stačí), Facebook a YouTube.  Dobrý je také blog, pokud se pro něj ale rozhodnete, tak ho musíte ale psát pravidelně a psát tak, aby to mělo koule. Nudné firemní blogy nikdo nečte.

Pokud nechcete prodávat tak se jako profesionální řečník neuživíte. Když nic neprodáte, nemáte kde mluvit. Takže se musíte naučit prodávat a nesmí vám to dělat zas tak velký problém. Nevím kolik firem mě odmítlo, ale asi celkem dost. Tak jako tak se mi ale podařilo vytvořit stálé zákazníky a dostat se do firem, o kterých většina lidí slyšela. Nenechte se odradit tím, že vás někdo odmítne. 

Musíte být spolehliví. Znamená to chodit včas, mít vše připravené a dodržet své slovo, neměnit čas a termíny, dodat to, co jste slíbili. Hodně lidí má s tímhle problém. Chodí pozdě, slibují a pak nedodrží. Pak dlouho ale v tomhle podnikání dlouho nezůstanete, protože konkurence je velká a nikdo nemá dlouhou trpělivost.

Musíte něčím pozitivně překvapit. Když pojedete autem a uvidíte stádo hnědých krav, asi ani nezastavíte a určitě o tom nebudete po týdnu mluvit. Pokud jedna z těch krav bude fialová, možná i zastavíte, vyfotíte si jí a budete o ní ještě týden o tom mluvit. Co je vaše fialová kráva? O čem budou lidé mluvit po tom, co budou na vaší prezentaci?

Zapomeňte snít o tom, že budete další Tony Robbins. Nebudete, tohle je prostě dřina a šance, že jste druhou takovou hvězdou je asi jako vyhrát ve sportce. Spíš budete tvrdě makat. A znovu a znovu a znovu. Znamená to třeba vstávat v půl šesté a jet na školení sto kilometrů. Znamená to třeba spát na ubytovně a školit tři dny za sebou, kdy jste každý den osm hodin na nohou a ještě týden potom vás trochu bolí nohy.

Ale víte co? Všechen ten prodej, nezdary, bolest, dřina.. všechno to nakonec stojí za to, protože nakonec budete mít možnost mluvit o tom, co vás baví a zajímá a dostat za to zaplaceno.

O čem budete mluvit vy?

Poloviční práce, poloviční zábava

Přemýšlíte jak mít víc času? Tady je myšlenka pro zítřek.

Pokud chcete být efektivnější, naučte se pracovat naplno a odpočívat naplno. K tomu stačí ve své podstatě dvě věci. Plánovat si volno dopředu a mít rozmyšleno kdy začíná a kdy končí váš pracovní čas.

Dnes máme sice možnost pracovat z domova, být neustále online a komunikovat, komunikovat a komunikovat. Znamená to ale také, že ztrácíme možnost být chvíli sám, soustředit se a být chvíli "off".

Zařaďte práce čas offline do vašeho kalendáře a dejte práci jasný začátek a jasný konec. Možná máte pocit, že musíte být v práci dlouho. Že hranice nejsou pro vás. Naopak, hranice definují naši efektivitu. Proto jsme před dovolenou efektivní - protože víme, že máme posledních pár dní a pak jsme pryč. Musíme tedy vše stihnout ještě před odletem.

Odpočívejte naplno. To vám dá sílu pracovat naplno. Jasné hranice mezi prací a volnou zábavou vám pomohou být efektivnější.